دروپال یا وردپرس یا جوملا
در مباحث مرتبط با سیستم های مدیر محتوا ( CMS ) مدام این سئوال بوده که :
از چه CMSبرای تارنما استفاده کنم؟
از بین هزاران سیستم <a href="https://www.on5.ir/%D8%B7%D8%B1%D8%A7%D8%AD%DB%8C-%D8%B3%D8%A7%DB%8C%D8%AA-%D8%AF%D8%B1-%D9%85%D8%B4%D9%87%D8%AF/">طراحی سایت در مشهد</a>
رئیس محتوا به سه CMSدروپال و وردپرس و جوملا میرسیم , درحال حاضر این سئوال پیش می‌آید که از کدام یک از این سه CMSاستفاده کنیم و چرا؟


دروپال زیر ذره بین :

دروپال یک CMSبسیار قدرتمندبرای گسترش دهندگان اینترنت می باشد , ولی خیر تمامی ی گسترش دهندگان , بلکه آونایی که که به نوشتن کد برای CMSعلاقه دارا هستند . اما در ورژن های نو دروپال فعالیت خیلی راحت خیس شده تا یوزرها بی آلایش نیز به سادگی با آن فعالیت نمایند . به قولی هر سایتی را می توان با دروپال ساخت نمایید .

موافقان :
کدهای مستعمل در هسته منزه میباشند .
دروپال به وسیله تیم Acquiaرهبری می شه .
امنیت مضاعف بالا و پشتیبانی حاذق
مضاعف نرم و امکان فردی سازی بالا
مستندات قدرتمند
قابلیت و امکان تولید چند تارنما در یک CMS

معارضان :

قابل مقایسه نبودن با وردپرس یا این که جوملا
محیط استفاده کننده پسندی برای منطقه مدیر وب سایت نداره ( ولی از ورژن 7 این CMSمحیط رئیس دوچندان استفاده کننده پسند شده ) .
یادگیری سخت


ورد پرس چه می گوید :

وردپرس امکان این رو می‌دهد تا بلاگ خیر داشته باشیم . ولی می دونید که بلاگ با وبسایت تفاوت داره , اما وردپرس تا جایی رسیده که میتوانیم با آن وب سایت را نیز رئیس کرد اما هنوز مانند دروپال و جوملا در رئیس وبسایت حاذق نیست .

موافقان :

وردپرس خیلی آسون نصب و استفاده می شه .
رابط کاربری مضاعف خوب
یادگیری سهل وآسان
مستندات قدرتمند

معارضان :

کدهای مستعمل در هسته ضعیف می باشند .
وردپرس برای توسعه و گسترش دهندگان اینترنت دیدنی نیست و کمتر استفاده کننده رو سمت خودش می کشه .
قابلیت و امکان فردی سازی ذیل


جوملا نیز هست!

جوملا ترکیبی از دروپال و وردپرس می‌باشد , در بعضا از موردها . مثل دروپال اقتدار هسته بالایی داره البته خیر به اقتدار دروپال و مقداری نیز استفاده کننده پسند بودن را از وردپرس به ارث برده .

موافقان :

دلخواه برای گسترش دهندگان و طراحان
امکان نصب سهل
انجمن و پشتیبانی فعال

معارضان :

بیشتراز حد منطقه کاربری برای استفاده کننده گرافیکی شده و این به هیچ عنوان دلخواه نیست .
محیط گرافیکی منجر سنگینی CMSشده .
فردی سازی به رنج انجام میشه .
امکان رئیس چند وبسایت با یک CMSرو نداره .


مبارزه!!
راند نخستین : نصب

وردپرس < دروپال < جوملا

می شه خاطرنشان کرد که نصب هر سه عدد CMSآسون می‌باشد اما هر چی آسون خیس خوب تر , دروپال یه خرده به خاطر این که نصب پلاگین های پیش فرض اون ارتفاع میکشه دیر نصب میشه , البته یک سری ثانیه اختلاف چندان اهمیت ندارد , هست؟ . پس از نصب دیگه با یک سیستم لبریز اقتدار طرف هستیم . اما دروپال اینجا نیز یک مزیت بزرگ نسبت به رقباش داره و این می باشد که شما می تونید دروپال رو سوای این‌که بروید و برای اون دیتابیس تعریف فرمایید نصب فرمایید , زیرا دروپال در ورژن جدیدش این قابلیت رو طولانی تر کرده که از دیتابیس Sqliteکه پاره ای پرسرعت خیس است به جای دیتابیس MYSQLاستفاده فرمائید .


راند دوم : پلاگین ها

دروپال <جوملا < وردپرس

هر هر کس با دروپال فعالیت کرده باشه می دونه که چرا دروپال اولی مقام رو درافزونه ها داره خیر به خاطر تعداد پلاگین ها خیر , زیرا پلاگین های دروپال کمتر از وردپرس می باشد , اما تعدادی پلاگین باطن دروپال میباشد که هیچ کدوم از رقبا نداره که می تونید درون این مقاله در باره اونها بخونید .


راند سوم : قالب وبسایت

وردپرس/ جوملا < دروپال

وردپرس و جوملا هر دو قالبهای اکثری دارن . دروپال نیز قالبهای دوچندان ماهر و قشنگ داره , البته برای یوزرها مبتدی فردی سازی اون ها جالب نیست , اما ساخت قالب در دروپال به آسانی صورت میگیره در شرایطی که که از HTML و CSS اطلاع داشته باشید .


راند چهارم : مستندات CMS

دروپال < جوملا < وردپرس

مستندات نقش مهمی در امداد به کاربرها داره , از نصب گرفته تا ساخت قالب و خیلی چیزهای دیگه . مستندات دروپال بین رقبا کاملترین است و مدام شایسته ترین راه‌حل در مستندات درج شده . وردپرس نیز نسبتاً مستندات جامعی داره اما مستندات دیر به دیر بدون نقص و آپ دیت میشه .


راند پنجم : محیط رئیس

وردپرس > جوملا < دروپال

وردپرس محیط کاربری معمولی و کاربرپسندی دارااست و هر کاربری رو در جهت خودش میکشه . محیط رئیس دروپال یوزرها مبتدی را یه خرده از خویش بدور می نماید . اما در ورژن هفت دروپال روی این منطقه فعالیت شده , پس شکیبایی نکنید و دروپال و وردپرس رو نصب نمایید و محیط ورژن ی تازه دروپال رو با وردپرس مقایسه نمائیدکلام پایان

وردپرس مالک محیط استفاده کننده پسند خیر و خوبی است , اما برای وب لاگ ها مطلوب می‌باشد .

دروپال زیاد حاذق می‌باشد . برای گسترش دهنده های اینترنت که به کد نویسی برای cms عادت دارن مطلوب و شیرین می تونه باشه .

جوملا نیز که می شه اعلام‌کرد که ادغام ضعیفی از دروپال و وردپرس است .<iframe src="https://www.google.com/maps/embed?pb=!1m18!1m12!1m3!1d3216.208415546944!2d59.594443715489156!3d36.28299260434094!2m3!1f0!2f0!3f0!3m2!1i1024!2i768!4f13.1!3m3!1m2!1s0x3f6c913ae2988767%3A0x9bb53a655a55e550!2sOn5!5e0!3m2!1sen!2sir!4v1503767608928" width="600" height="450" frameborder="0" style="border:0" allowfullscreen></iframe>