ریزش گیسو سکه‌ای 
اسم علمی این بیماری Alopecia areata است . ریزش   <a href="https://ar.drazarnoush.com">تجمیل الصور</a>
 سکه‌ای نوعی بیماری خویش ایمنی در تن بشر است که در آن فولکول‌های مو شما از بین نمی‌روند البته بدن‌تان موها را مازاد تلقی کرده و تیشه به ریشه آنان میزند . با وجود دعوا و جدل‌های فراوان هنوز علت مهم این بیماری معلوم نیست . در دیرباز اعتقاد و باور بر این بود که عفونت‌ها دلیل پیدایش کچلی می‌باشند که امروزه این نظریه رد شده‌است . پیشین از این , برای این‌که معالجه صدق برای نقص‌ خویش پیدا نمائید , ابتدا بایستی جور کچلی‌تان را تشخیص دهید . در‌حالتی که ریزش موهای‌تان با خارش , سوزش و تورم همراه است در مجموعه مبتلایان کچلی سکه‌ای قرار نمی‌گیرید . صحت دارد که نام این بیماری کچلی سکه‌ای است البته اندازه ریزش موها ربطی به میزان سکه ندارد و مدام محدود به میزان اول ریزش نمی‌ماند . به عبارت دیگر , ممکن است حوزه‌ کچلی در بالا کم باشد البته احتمال دارد بعداً گسترده‌تر شود و چه بسا تا کچلی بی نقص نیز پیش برود که در‌این مورد ها معالجه دشوارتر می شود . از سمت دیگر , کچلی سکه‌ای صرفا روی رمز ظواهر نمیشود شاید ابروها و مژه‌ها را نیز کچل نماید . ریش و سبیل یا این که دیگر نقاط تن نیز از این بیماری در امان نیستند . 

علامت ها و تشخیص ریزش سکه‌ای موی 
در‌این جور ریزش گیسو یک یا این که یکسری لکه طاسی به صورت دایره یا این که سکه و گهگاه بیضی‌شکل به‌طور ناگهانی و بی‌خبر در رمز یا این که ریش صورت تولید میشود . یعنی مریض متوجه ریزش گیسو در گرمابه یا این که موقع کتف کردن نشده و زیرا معمولاً توام با سوزش یا این که خارش و درد نیست از این روش نیز بوجود آن پی نمی‌برد و تا مدت‌ها از آن بی‌خبر می ماند تا این که آرایشگر یا این که نزدیکان آن را چشم و متذکر شوند و یا این که برحسب واقعه درضمن کتف کردن یا این که لمس خویش مریض آن را پیدا نماید . گرچه این بیماری اکثراً فارغ از نماد است اما گهگاه بیماران بروز لکه‌های تازه را از روی سوزش یا این که خارش یک حیطه حدس می‌زنند . زیرا صورت طاسی به‌صورت لکه‌های گرد یا این که بیضی‌شکل است آن را طاسی سکه‌ای صورت یا این که لکه لکه می گویند . در حالتی که ریزش گیسو محدود به یک یا این که چندین لکه باشد آن را ریزش مو سکه‌ای محدود می گویند . گهگاه ریزش موی شرایط شبکه‌ای و تور مثل دارااست که از اتصال تعدادی لکه حاصل می شود و سرنوشت گهگاه موهای پشت راز و بدور رمز به صورت نعل اسب می‌ریزد که نماد خیلی بدی است و خبر از ترقی بیماری می دهد و گهگاه برعکس تمام گیسو رمز می‌ریزد غیر از همین نوار نعل اسبی صورت که در پشت رمز باقی می ماند و آن را فرم sisopho می‌نامند . علاوه بر صورت محدود و سکه‌ای گهگاه بیماری صورت منتشر دارااست که در آن لکه مشخصی نداریم بلکه در تمام رمز بعضا فولیکول‌های گیسو زایل شده و بیماری به صورت کم‌پشتی مو رمز خویش را نشان میدهد . این بیماری را برحسب وسعت حیطه طاسی به دسته محدود و درصورتی که تعداد لکه‌ها دوچندان باشد مدل منتشرو درصورتی که بیشتراز نیمی از مو راز بریزد آن را جور شدید می‌نامند . در صورتی‌که تمام گیسو رمز بریزد آن را جور توتالیس می‌نامند چنانچه ریزش گیسو در منطقه غیر از راز نظیر ریش یا این که ابرو یا این که تن پیدا شود آن را فرم بیرون جمجمه‌ای می‌نامند و در حالتی که تمام مو تن بریزد آن را دسته سرتاسری یا این که یونیورسالیس می‌نامند در‌این جور علاوه بر گیسو رمز موهای ریش , ابرو , تن و چه بسا موهای باطن بینی نیز می‌ریزد . 

آیا تا مدام ادامه خواهد داشت؟ 
کچلی سکه‌ای گرچه گهگاه می تواند تهدیدی بدون شوخی برای موهای شما محسوب شود , البته مدام نیز سمج نیست . چنانچه خوش‌شانس باشید این خلل خودبه‌خود بعداز گذشت مدتی عالی می گردد , یعنی ابتدا ریشه موهای‌تان ریخته و بعداز مدتی مجدد جوانه میزند و کلیه موها پس از ۳ تا ۶ ماه جایگزین می گردند . در بعضا موردها نیز روایت به همین جا ختم نمیشود و به صبوری بیشتری نیاز است . در چنین مواردی شاید یک بخش استارت به ریزش کرده و قسمت‌های بیشتری را مشغول نماید . 

در بعضی مواقع نیز بعداز ریزش و پرورش دوباره یک منطقه , نصیب دیگری مبتلا کچلی می گردد . برای معالجه پزشک معالج با اعتنا به‌شدت بیماری شیوه درمانی دلخواه را گزینش می نماید و با یاری داروهای خوراکی یا این که تزریق دوره‌ای داروها برای برطرف شدن اختلال کارایی مینماید . چنانچه حیطه کچلی محدود باشد از دوره‌های تزریق دارو برای معالجه استفاده میگردد . در حالتی‌که نیز هیچ کدام از این شیوه‌ها کارساز فقدان نور و روشنایی درمانی یا این که فتوتراپی را انجام می دهند تا ممکن است سبب پرورش دوباره موهای ازدست‌رفته شوند . در فنوتراپی لامپ‌های مهتابی فرابنفش ۳ تا ۶ ماه یک روز بین به مرحله رمز تابیده می شود که اما معالجه تضمینی صددرصدی برای رفع کچلی نیست و احتمال دارد مدتی پس از معالجه شخص مجدد مبتلا کچلی شود . چراکه متأسفانه کچلی سکه‌ای در بعضی اشخاص برگشت‌پذیر است . 

یک سری نکته در خصوص ریزش سکه‌ای موی 
ریزش سکه‌ای موی موجب فساد همیشگی فولیکول‌های موی نمی شود . حتی‌د‌ر بعضی بیماران , ریزش و رشد دوباره موها به‌کرات در زمان معاش حادثه میفتد . 

ریزش سکه‌ای گیسو چه بسا شاید به دلیل وجود یک عفونت در تن و یا این که به خاطر استرس‌های روحی بوجود آید . اگر‌چه ثابت آن ایراد است , البته به‌هرحال عوامل محیطی در پیدایش این بیماری دخالت دارا هستند . 

گهگاه اولی محل استارت بیماری , پوست راز است . در برخی اشخاص دیگر , اولی محل دچار , موهای ابرو و مژه است که بیماری با ریزش این موها آغاز می شود . این بیماری گهگاه ناخن‌ها را هم مشغول می کند و به لحاظ می رسد یک عکس العمل خویش ایمنی در اشخاص مستعد از حیث ژنتیکی ساخت می گردد . اما علل ژنتیکی مؤثر در‌این گونه ریزش موی , به عوامل زیادی بستگی دارا هستند . پس شاید با بقیه بیماری‌های خویش ایمنی همراه باشد . ابتلای ناخن‌ها به‌این بیماری در ۱۰ تا ۱۵ درصد مورد ها چشم می شود . 

این بیماری در ده سال دوم و چهارم معاش شیوع بیشتری داراست . سیر بیماری در اشخاص متفاوت , مختلف است . شاید پس از یک سری ماه موهای تازه پرورش نمایند , یا این که در بعضی اشخاص , ضایعات جدیدی در نقاط دیگر پیدایش شوند . پرورش دوباره موها در ۳۴ تا ۵۰ درصد موردها و چه بسا گهگاه تا ۸۰ درصد مورد ها , تا یکسال بعداز استارت بیماری , واقعه می‌ افتد . 

آیا کودک ها نیز مبتلا ریزش سکه‌ای موی می‌شوند؟ 
این بیماری سن و سال نمی‌شناسد و از طفل دو تا هشت ساله تا بزرگ‌سال را سرگرم مینماید . هرچه بیماری زودتر استارت شود معالجه آن دشوارتر و احتمال برگشت‌پذیری آن بیشتر است , ولی بیشترین سن شیوع آن بین ۲۰ تا ۴۰ سالگی است . کچلی سکه‌ای خانم و آقا نمی‌شناسد و میزان شیوع و سن شیوع آن در خانم‌ها و آقایان برابر است . 

معالجه ریزش گیسو سکه‌ای 
از تولیدات فیتو , شامپو فیتولیوم و سرم‌های ضد ریزش فیتولیوم ۴ به‌صورت متمرکز هفته‌ای دو تا سه توشه , برای دو تا سه عصر سفارش می شود .
<iframe src="https://www.google.com/maps/embed?pb=!1m18!1m12!1m3!1d3215.807387193495!2d59.57782241480433!3d36.29272318005622!2m3!1f0!2f0!3f0!3m2!1i1024!2i768!4f13.1!3m3!1m2!1s0x3f6c916e8c2f5d65%3A0x4b36b2ccd776a6c9!2z2KzYsdin2K0g2b7ZhNin2LPYqtuM2qkg2K_aqdiq2LEg2KfZhNmH2KfZhSDYotiw2LHZhtmI2LQ!5e0!3m2!1sen!2sfr!4v1504509134023" width="600" height="450" frameborder="0" style="border:0" allowfullscreen></iframe>